Car-sharing w ostatnim czasie stał się bardzo popularny. Wynajem samochodów na minuty to alternatywa nie tylko dla komunikacji miejskiej i taksówek, ale również własnych pojazdów. Oczywiście nie ma mowy o całkowitym zastąpieniu jednego drugim, a raczej o ofercie dodatkowej, która oferuje wygodny i szybki sposób poruszania się po mieście. Ale czy dzielenie się dobrem wspólnym, bez konieczności posiadania na własność jest naprawdę opłacalne? Sprawdźmy to!

Co to jest Car-sharing?

Car-sharing to system publicznego wynajmowania samochodów na minuty, który obecnie działa w ponad 600 miastach na całym świecie. W ramach car-sharingu wypożyczane są za opłatą do dowolnie wybranego celu niewielkie samochody miejskie, którymi często są nowoczesne hybrydy. Samochody dostępne są w dogodnie zlokalizowanych miejscach przez 24 godziny na dobę. Głównym celem car-sharingu jest uzyskanie możliwości swobodnego przemieszczania się bez konieczności posiadania własnego samochodu i kosztów z tym związanych. Idea car-sharingu ma pomóc w zmniejszeniu ruchu drogowego i zanieczyszczeń środowiska. Pierwsza usługa car-sharingu w Polsce została wprowadzona w Krakowie w 2016 roku przez spółkę Traficar. Click To Tweet

Jak działa car-sharing?

Aby móc skorzystać z car-sharingu, przede wszystkim należy mieć ukończone 18 lat oraz posiadać aktualne prawo jazdy kategorii B. Wynajęcie samochodu wymaga zainstalowania dedykowanej aplikacji mobilnej, która umożliwia rejestrację. W tym celu należy podać dane osobowe, aktualny adres zamieszkania i nr PESEL. Konto należy przypisać do karty płatniczej, za pomocą której są regulowane płatności (niektóre firmy pobierają opłatę rejestracyjną, która wynosi około 1 zł). Po podaniu wszystkich niezbędnych danych następuje weryfikacja konta, która z reguły trwa nie więcej niż kilkanaście minut. Następnie firma udostępniła interaktywną mapę, na której zaznaczone są te miejsca, gdzie dostępne są gotowe do wynajmu samochody. Drzwi samochód otwiera się za pomocą zeskanowanego kodu QR. Kluczyki do pojazdu lub karta znajdują się najczęściej w schowku. Po skończonej jeździe samochód należy zwrócić na jeden z firmowych parkingów. Niektóre sieci (np. wspomniany już Traficar) cechują się otwartą strefą parkowania. Oznacza to, że samochód można zwrócić w każde miejsce na terenie całego miasta, gdzie tylko istnieje możliwość “legalnego” parkowania.

Ile kosztuje car-sharing?

Każdy operator ma inne stawki i sposób naliczania opłat, ale najczęściej płaci się za przejechany dystans (liczba km) i czas spędzony w samochodzie. Opłaty za paliwo, płatne strefy parkowania są wliczone w cenę.

Oto przykładowe stawki jednego z największych operatorów oferujących usługi car-sharingu w Polsce:

 System Traficar
opłata za każdy rozpoczęty kilometr jazdy0,80 zł/km
opłata za minutę jazdy0,50 zł/minuta
opłata za minutę postoju0,10 zł/minuta

Jakimi samochodami można jeżdzić w ramach car-sharingu?

To, jaki samochód dostaniemy zależy od operatora, na którego się zdecydujemy. Traficar posiada do dyspozycji samochody marki Opel Corsa i Renault Clio z silnikami benzynowymi. W ofercie 4Mobility znajdziemym.in. Mini One, BMW 1, BMW 3, BMW i3 oraz samochody elektryczne.

car sharing korzystanie

Czy car-sharing jest opłacalny?

Car-sharing może być opłacalną formą transportu dla tych, którzy spędzają w aucie niewiele czasu – do dwóch godzin dziennie. Koszty utrzymania własnego samochodu, za ubezpieczenie serwis i paliwo są ogromne, dlatego – jeśli nie spędzamy codziennie wiele godzin za kółkiem – można dostrzec szereg zalet płynących z technologii car-sharingu, ale na pewno nie jest to dobre rozwiązanie dla osób, które codziennie pokonują kilkadziesiąt kilometrów. Car-sharing jest alternatywą dla własnego auta, często kierowcy zastępują nim tradycyjne taksówki lub sięgają w momencie, kiedy prywatne auto jest zepsute.

Car-sharing a tradycyjna wypożyczalnia samochodów?

Wynajem krótkoterminowy tylko na pierwszy rzut oka może przypominać tradycyjną wypożyczalnię samochodową. Zarówno wypożyczalnia aut, jak i car-sharing realizują ten sam cel, ale działają na zupełnie innych zasadach. Car-sharing w swojej formie jest zdecydowanie bardziej podobny do wypożyczalni rowerów. Samochody dostępne w opcji car-sharingu rozlokowane są w kilkudziesięciu miejscach na terenie całego miasta, możemy je w dowolnej chwili i bez zbędnych formalności mieć w posiadaniu dzięki dostępowi do Internetu. Pełna samoobsługa gwarantuje oszczędność czasu. Tradycyjna wypożyczalnia samochodów to więcej formalności, a przede wszystkim mniej elastyczne godziny, które ograniczone są działaniem biura.

Zapisz się do naszego newslettera

Oceń artykuł
[Liczba głosów: 0 Średnia: 0]