Wspólne przejazdy pozwalają na wypracowanie daleko idących oszczędności dla każdego z uczestników podróży. Dlatego tzw. carpooling zyskuje na popularności. Czym on jest i jak funkcjonuje w Polsce i za granicą?

Pojęcie carpoolingu

Carpooling to pojęcie pochodzące z języka angielskiego, które dosłownie oznacza napełnienie samochodu. W rzeczywistości jest to system grupowych dojazdów lub przejazdów wspólnych, zorganizowanych jednym samochodem. Zwiększenie liczby pasażerów w czasie jazdy w tym samym kierunku bądź na tych samych trasach, poprzez kojarzenie osób o tych samych potrzebach transportowych przynosi oszczędności na jednostkowych kosztach przejazdu.

Rozwój systemu możliwy jest za pośrednictwem serwisów internetowych, w tym portali społecznościowych i ogłoszeniowych. Duże znaczenie dla carpoolingu mają dedykowane aplikacje mobilne, tablice ogłoszeń i fora dyskusyjne.

Przy wykorzystaniu carpoolingu można zmniejszyć nie tylko koszty przejazdu, dzieląc sumę potrzebną do zatankowania samochodu pomiędzy podróżujących, ale także zmniejszyć natężenie ruchu na drogach, zredukować poziom emitowanych spalin i hałasu.

Carpooling pozwala na oszczędzanie benzyny i pieniędzy. Click To Tweet

Odnoszone są przy tym korzyści ekonomiczne i ekologiczne. Spełniane są idee z zakresu ochrony środowiska.

Wyróżnia się 3 podstawowe kategorie carpoolingu:

 • grupowe dojazdy cykliczne,
 • grupowe dojazdy codzienne, np. do pracy,
 • grupowe dojazdy epizodyczne.

Carpooling na świecie

Idea carpoolingu narodziła się w Stanach Zjednoczonych, w czasie II wojny światowej, kiedy to rząd zachęcał obywateli do grupowego podróżowania. Miało to na celu zmniejszenie zużycia benzyny w transporcie indywidualnym.

W niektórych krajach m.in. właśnie w USA można znaleźć specjalne wydzielone pasy dla samochodów działających w systemie carpoolingu, które przewożą co najmniej 2-3 osoby. Są to tzw. pasy HOV – High Occupancy Vehicle. W Europie Zachodniej wydziela się dla nich również specjalne miejsca parkingowe.

Carpooling w Polsce

Pierwsze zastosowanie carpoolingu w Polsce pojawiło się już w czasach PRL-u. Miało to swoje odzwierciedlenie w prowadzeniu kampanii „Podwieź sąsiada”. Społeczeństwo było pozytywnie nastawione do akcji, a jej motywem był fakt, że samochód traktowano wówczas jako dobro luksusowe. W tym okresie biura podróży wydawały autostopowiczom specjalne książeczki, aby za każdą podróż mogli wystawić kierowcy pokwitowanie. Ten po przesłaniu pokwitowania do biura podróży brał udział w losowaniu nagród.

Popularne trasy obierane przez użytkowników carpoolingu

Carpooling wykorzystywany jest jako forma wspólnych dojazdów do pracy np. z jednego osiedla wśród pracowników zatrudnionych w tym samym zakładzie. W ten sam sposób można organizować wśród uczniów i studentów dojazdy z podmiejskich wsi do szkoły, albo dojazdy studentów do domów rodzinnych z akademika.

Organizowane są także przejazdy na trasach zagranicznych, międzynarodowych, do różnych krajów. Zamiast ustawiać się na trasie i liczyć na złapanie autostopa, podróżni umawiają się na wspólny przejazd np. w serwisach internetowych.

Czy carpooling jest bezpieczny – jak zmniejszyć ponoszone ryzyko?

Problemem przy korzystaniu z carpoolingu może być bezpieczeństwo pasażerów. Generalnie powinien za nie odpowiadać kierowca, a wszelkie szkody majątkowe lub osobowe powinny być pokrywane z posiadanego przez niego ubezpieczenia. Najlepiej, aby miał wykupione ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków dla pasażerów, na możliwie wysoką sumę.

Pasażerowie korzystający ze wspólnych przejazdów mają prawo dochodzić odszkodowania od kierowcy, jeśli ucierpieli podczas wspólnej podróży w wypadku. Odpowiedzialność finansowa za skutki wypadku spoczywa na towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym kierowca miał wykupione OC.

Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas korzystania z usług carpoolingu powinniśmy:

 • zawsze wybierać kierowców pojazdów z najlepszymi opiniami w serwisie lub w aplikacji,
 • zrezygnować z przewozu, jeśli stan techniczny samochodu lub stan trzeźwości kierowcy budzi jakiekolwiek wątpliwości,
 • uprzedzić osoby bliskie, że zamierzamy skorzystać z przewozu w ramach usługi carpooling i pozostawić im namiary na kierowcę,
 • wykupić dla siebie ubezpieczenie NNW i ochrony prawnej,
 • zawsze w czasie jazdy zapinać pasy.

cuba 1913177 1920 1024x575

Czy opłaty pobierane przez kierowców w carpoolingu są ich przychodem?

Firmy zajmujące się skupianiem osób oferujących usługi carpoolingu oraz osoby, które chcą z nich korzystać, najczęściej nie interweniują w przypadku naruszeń zasad ruchu drogowego przez kierowców zarejestrowanych w serwisie czy w aplikacji carpooling. Jest to umowa pomiędzy kierowcą a pasażerami. Sam koszt przejazdu powinien być sprawiedliwie dzielony na wszystkie osoby w samochodzie i np. w przypadku BlaBlacar opłaty uiszczane przez poszczególnych pasażerów nie powinny stanowić dodatkowego przychodu kierowcy. Na stronie BlaBlacar można znaleźć oświadczenie o treści:

„Według informacji uzyskanych od ubezpieczycieli, pokrywanie kosztów podróży przez pasażerów nie ma wpływu na ważność Twojego ubezpieczenia komunikacyjnego. Ograniczamy liczbę miejsc w samochodach i wysokość opłat, aby cena za przejazd pokrywała koszty podróży, ale nie stanowiła dodatkowego przychodu kierowcy”.

Z punktu widzenia prawa podatkowego, carpooling nie jest źródłem przychodów dla kierowców. Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów, które wskazało, że kierowcy oferujący miejsce w samochodzie w zamian za zwrot części kosztów przejazdu, w praktyce nie uzyskują dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ opodatkowuje się dochody stanowiące nadwyżkę przychodów nad kosztami ich uzyskania.

Opisy poszczególnych usług

blablacar.pl

Serwis BlaBlacar.pl istnieje od 2008 roku. To internetowa platforma łącząca kierowców dysponujących wolnymi miejscami w samochodzie z pasażerami, którzy poszukują takich miejsc. Kierowcy mogą po zarejestrowaniu się w serwisie i zweryfikowaniu swojego konta, zaoferować wolne miejsca w swoim aucie, zaś pasażerowie wyszukać przejazd, spośród tysięcy ofert innych kierowców. Indywidualnie nawiązują oni kontakt z kierowcami i dzielą się kosztami przejazdu.

Kierowca określa szczegółowo podróż, w którą wybiera się samochodem oraz sugerowaną cenę za przejazd. W serwisie jest kalkulator, który pomaga kierowcy ustalić odpowiednią kwotę przy pełnym obłożeniu pojazdu. Ceny są ograniczone, aby kierowca pokrył wszystkie koszty związane z przejazdem, ale nie osiągał zysku. Ustalona kwota nie ulega negocjacjom, a sama transakcja jest przejrzysta dla obu stron. Pasażerowie, przeglądając oferty przejazdu od punktu A do punktu B, mają kilka ofert wystawionych przez kierowców i mogą skorzystać z jednej z nich. Szczegółowy formularz wypełniany przez kierowców pozwala poznać ich zainteresowania i nawyki.

Strona aplikacji: blablacar.pl

inonecar.com

Aplikacja pozwalająca na tanie podróżowanie, dzięki wspólnym przejazdom.  Wystarczy ściągnąć ją na telefon czy inne urządzenie mobilne, dodać swój grafik dojazdów do pracy i gotowe. Użytkownik może ustawiać godziny każdego wyjazdu tak, jak mu pasuje, wybierać kierowcę lub pasażera w dowolnym czasie. W aplikacji korzysta się z automatycznego wyszukiwania osób jadących po tej samej trasie. Można otrzymywać również powiadomienia i wybierać, z kim chcemy dojeżdżać do pracy. Dużym ułatwieniem dla użytkownika jest możliwość obserwowania kierowcy na mapie, kiedy pasażer na niego czeka.

Strona aplikacji: inonecar.com

jedziemyrazem.pl

Serwis JedziemyRazem.pl kojarzy ze sobą kierowców i pasażerów. Po zarejestrowaniu się i zalogowaniu na konto można wyszukiwać pasażerów lub kierowców, albo trasy w danym mieście. Dostępna jest wyszukiwarka zaawansowana, ułatwiająca znalezienie odpowiedniego kierowcy lub trasy przejazdu. Każdy kierowca dokładnie opisuje trasę, na której oferuje przejazd. Podaje skąd i dokąd jedzie, kiedy wyjeżdża z punktu startowego i jaki jest planowana godzina przyjazdu. Może oznaczyć tryb trasy, np. codzienny dojazd do pracy, jaką rolę pełni i ile miejsc w danego typu samochodzie oferuje. Podaje cenę lub umożliwia jej negocjowanie. Serwis kładzie nacisk na komunikowanie się ze sobą osób przemierzających regularnie te same trasy lub zaplanowanie pojedynczego wyjazdu.

Strona aplikacji: jedziemyrazem.pl

bytheway.pl

Serwis i aplikacja mobilna dla Androida i iOS, pozwalająca na skompletowanie pasażerów do wspólnych przejazdów oraz wyszukanie kierowców, którzy są skłonni wyświadczyć usługę transportową dla klientów prywatnych lub firmowych. Pasażer za pośrednictwem serwisu może zarezerwować miejsce u kierowcy, a kierowca zobowiązuje się do przejazdu, podczas którego powinien przestrzegać kodeksu drogowego i innych przepisów pokrewnych. Pasażer zobowiązuje się do nieutrudniania prowadzenia pojazdu.

Strona aplikacji: bytheway.pl

podrozgrupowa.pl

Serwis oferujący wspólne przejazdy samochodem, pozwalający na wystawienie ogłoszeń przez kierowców podróżujących na określonych trasach, a dla pasażerów wyszukanie interesującej trasy. Ma on unikalną funkcjonalność, a mianowicie agreguje ogłoszenia z kilkuset grup na Facebooku, związanych z tematyką przejazdów grupowych.

Strona aplikacji: podrozgrupowa.pl

jazdazagrosze.pl

Portal ogólnoeuropejski, który pozwala na znalezienia partnera w podróży. Można wyszukać dowolne trasy w Polsce i w Europie. Kierowca wybierający się w podróż może odpłatnie udostępnić wolne miejsca w samochodzie, a pasażerowie mogą znaleźć kogoś, kto ich zabierze ze sobą w podróż. Na bezpieczeństwo podróży korzystnie wpływa obowiązkowa rejestracja numerów IP i weryfikacja danych osobowych oraz system oceny użytkowników.

W poszukiwaniu odpowiedniego przejazdu pomoże lista ogłoszeń z miast wyjazdu i z miast docelowych.

Strona aplikacji: jazdazagrosze.pl

yanosiktls.pl

Aplikacja Yanosik to nawigacja do samochodów, informująca o fotoradarach i patrolach Policji, skupiająca wokół siebie dużą społeczność kierowców. Jej twórcy uruchomili YanosikTLS, czyli aplikację mobilną i online do umawiania się na wspólne przejazdy, bez konieczności uiszczania prowizji pośrednikowi.

Strona aplikacji: yanosiktls.pl

taniprzejazd.pl

Serwis stworzony przez pasjonatów podróżowania autostopem, który pozwala na tanie podróżowanie wraz z innymi kierowcami. Innowacyjne w usłudze jest to, że korzysta z tzw. malinek, czyli miejsc zbiórek. Miejsca te pozwalają kierowcom wzięcie w bezpieczny sposób pasażera.  To swoisty system lojalnościowych z punktami do zbierania, którymi można opłacić przejazd.

Strona aplikacji: taniprzejazd.pl

taxi 491450 1920 1024x576

Porównanie kosztów przejazdu z punktu A do B. Wyliczenie dla: Warszawa-Katowice

Przy porównywaniu kosztów przejazdu z wykorzystaniem jednego z najbardziej popularnych serwisów carpoolingu, czyli BlaBlacar, pod uwagę została wzięta trasa z Warszawy do Katowic.

3

W przypadku serwisu BlaBlacar poszczególni kierowcy oferowali przejazd samochodem osobowym na trasie Warszawa Katowice w cenie od 36 do nawet 64 zł. Wszystko zależy tutaj od kosztów ponoszonych na przejazd przez kierowcę, liczby pasażerów w aucie oraz od tego, jaki ma napęd – na gaz, diesel czy benzynę. Przejazd trwa około 4-4,5 godziny, w zależności od wyboru drogi przejazdu.

4

Najlepiej widoczne jest to przy porównywaniu kosztów dojazdu do Katowic z Warszawy własnym autem. Dystans ten ma 290 km, licząc trasę drogową, a nie w linii prostej. Zakładając ceny paliw na poziomie:

 • Pb 95 – 4,74 zł za litr,
 • Diesel – 4,65 zł za litr,
 • LPG – 2,22 zł za litr,

Okazuje się, że najtaniej przejedziemy trasę z Warszawy do Katowic samochodem wyposażonym w instalację gazową, pomimo że spala on najwięcej paliwa – 10 litrów na każde 100 km. Nieco drożej, bo prawie 81 zł kierowca zapłaci za przejazd samochodem typu diesel, a najwięcej, jeśli jego silnik zasilany jest benzyną bezołowiową 95. Kierowca jest w stanie przejechać tę trasę w czasie około 4 godzin, jeśli nie będzie korków i nieprzewidzianych zdarzeń na drodze.

5

Za bilet w PolskiBus na trasie Warszawa-Katowice zapłacić można nawet ledwie 20 zł. U innych przewoźników jest znacznie drożej. W tym wypadku trzeba się jednak liczyć z dłuższym czasem dotarcia do celu (około 6,5 godziny), z uwagi na ograniczenia prędkości dla autokarów oraz przystanki, na których autokar będzie się zatrzymywał.

6 1

Co ciekawe, koleją do Katowic z Warszawy dojedziemy najtaniej za 62 zł, wybierając PKP Intercity, drugą klasę i normalny bilet, bez żadnych ulg. Za Express Intercity w I klasie na tej samej trasie przyjdzie nam zapłacić nawet 184 zł. Koleją można dojechać z Warszawy do Katowic najszybciej – nawet w 2,5 godziny, ale droga z jedną przesiadką może wydłużyć się nawet do 8 godzin.

Z Warszawy do Katowic można też lecieć liniami lotniczymi LOT w cenie 309 zł w jedną stronę.

Podsumowanie

Być może carpooling nie jest najtańszą opcją, jeśli chodzi o dojazdy do pracy, szkoły czy do innego miasta, ale jest to znakomity pomysł na oszczędności i stosunkowo szybki dojazd do wyznaczonego celu. Dojazdy samochodowe stają się bardziej ekonomiczne, a my sami rezygnując z wykorzystywania na co dzień własnego samochodu, nie wpływamy tak negatywnie na środowisko naturalne. Jeśli kiedykolwiek korzystaliście z serwisów carpoolingu lub aktywnie używacie na co dzień aplikacji pozwalających na wspólne, tanie przejazdy, zachęcamy do dzielenia się własnymi doświadczeniami i opiniami na naszym blogu.

Zapisz się do naszego newslettera

Oceń artykuł
[Liczba głosów: 2 Średnia: 4.5]