Trudno ukryć, że w Polsce w porównaniu do zarobków, ceny benzyny są naprawdę wysokie. Przeciętny kierowca wydaje na nią przynajmniej kilkaset złotych miesięcznie. Nic więc dziwnego, że obecnie coraz częściej poszukuje się sposobów na to, by obniżyć te koszty, w czym pomóc mogą odpowiednie gadżety oszczędzające paliwo. Dzięki nim zmniejsza się miesięczne zużycie paliwa. Wiele tych rozwiązań stosuje się w samochodach na benzynę, ale równie skutecznie mogą być one zastosowane w autach na gaz czy olej napędowy.

Systemy obniżające spalanie

Aby zwiększyć komfort jazdy, a zarazem oszczędzić paliwo, obecnie warto zdecydować się na nowe samochody, które posiadają systemy odpowiadające obniżaniu jego spalania. Do takich systemów zaliczyć można:

  • Układ Start/Stop, który staje się standardem w coraz większej liczbie aut. System ten obniża zużycie paliwa (a zarazem emisję CO2) o mniej więcej 5%, a w jeździe po mieście nawet o 8%, ponieważ potencjał oszczędności jest jeszcze większy przy dużej intensywności ruchu ulicznego. System ten jest bardzo wygodny, a dodatkowo w każdym momencie można go wyłączyć jednym przyciskiem. Minusem jest jednak to, że układ ten nie działa jednakowo szybko (jak się od niego oczekuje) we wszystkich modelach i markach samochodów.
  • Układ adaptacyjnej kontroli prędkości i odległości ACC. Ten system jest pomocny dlatego, że samoczynnie utrzymuje zadaną prędkość jazdy, a jednocześnie utrzymuje pożądany oraz bezpieczny odstęp od aut jadących przodem. Otoczenie monitorują tutaj czujniki radarowe i to one pomagają w automatycznym dostosowywaniu prędkości jazdy. Taki układ pozwala zaoszczędzić do 5% paliwa. Dzieje się tak, bo zapewnia on silnikowi pracę w najbardziej efektywnym zakresie obrotów.
  • Układ bezpośredniego wtrysku paliwa. To opcja wykorzystywana przy silnikach Diesla. W połączeniu z downsizingiem oraz turbodoładowaniem, układ ten obniża zużycie paliwa nawet o 12%, a silnik zyskuje na mocy i dynamice jazdy. Minusem są tu jednak droższe serwisowanie oraz naprawy awarii.

Oprócz systemów, dobrym pomysłem jest także zwrócenie uwagi na gadżety, które będą mogły pomóc w oszczędzaniu paliwa.

gadzety zuzycie paliwa 2

Gadżety oszczędzające paliwo

Do takich rzeczy zaliczyć można na przykład:

  • Inteligentną nawigację – taki gadżet zajmuje się analizą danych z mapy i pomocą w sterowaniu układem napędowym samochodu. Taka sytuacja pozwala na zaoszczędzenie do 15% paliwa. Działa to w ten sposób, że na podstawie znanego przebiegu trasy, sterownik silnika oblicza zapotrzebowanie na napęd i dzięki temu steruje pracą silnika elektrycznego albo spalinowego. Rozpoznanie przez nawigację tego, że zaraz zacznie się teren zabudowany umożliwia np. przejechanie takiego odcinka w tzw. trybie żeglowania (który jest bardziej oszczędny).
  • Bezstopniową przekładnię CVT – czyli automatyczną skrzynię biegów, która może posiadać nawet dziewięć biegów, dzięki czemu umożliwia dobór odpowiedniego przełożenia w każdej sytuacji drogowej. Taka skrzynia pozwala na płynną jazdę przy stałej prędkości obrotowej silnika i umożliwia zmniejszenie zużycia paliwa o mniej więcej 7% (bo współpracujący z nią silnik zawsze działa jak najbardziej efektywnie).

Sposoby na obniżanie zużycia paliwa

Posługując się systemami oraz gadżetami obniżającymi zużycie paliwa można zdziałać bardzo wiele. Click To Tweet Warto jednak pamiętać o jeszcze innych sposobach, które pozwolą oszczędzić paliwo. Bardzo ważna będzie też wymiana opon zimowych na letnie. Budowa opon zimowych, które mają zapewniać wyższą przyczepność, wiąże się z większymi oporami toczenia, a jednocześnie ze zwiększonym zużyciem paliwa. Dlatego należy używać ich tylko wtedy, gdy są naprawdę potrzebne. Natomiast cenną wskazówką jeśli chodzi o opony letnie jest to, by miały one najniższą możliwą średnicę oraz były wąskie, bo to zmniejszy ich opór toczenia i zapewni oszczędności finansowe.

Efektywne obniżanie zużycia paliwa

Jak więc widać, istnieje kilka naprawdę skutecznych sposobów na to, by zaoszczędzić paliwo, a tym samym wydawać na nie mniej pieniędzy. Rozwój motoryzacyjnych technologii umożliwia takie oszczędności na każdym przejechanym kilometrze. Niektóre z systemów (np. Start/Stop) stały się już niemal standardem, inne udogodnienia – przykładowo automatyczna skrzynia biegów także wybierane są coraz chętniej. Dzięki nim pokonywanie tras dłuższych albo jeżdżenie po zatłoczonym mieście, staje się o wiele tańsze, a zarazem coraz bardziej komfortowe, dlatego warto zdecydować się na wykorzystanie przynajmniej niektórych z nich.

Zapisz się do naszego newslettera

Oceń artykuł
[Liczba głosów: 0 Średnia: 0]