Kupno samochodu wiąże się z szeregiem formalności. Przed rozpoczęciem jazdy musimy załatwić wiele spraw, które bywają dość uciążliwe. Wiele zależy od tego, czy nasz samochód jest sprowadzony z zagranicy, czy też pochodzi z rynku krajowego. Poniżej przedstawiono przydatne wskazówki, jak załatwić formalności szybko i bezproblemowo. Dzięki nim możemy uniknąć wielu nieprzyjemnych niespodzianek.
Zakup auta z drugiej ręki – jakie formalności?
Na zakup używanego samochodu decyduje się ogromna ilość osób. Nie ma w tym nic dziwnego – ceny samochodów z salonu nadal są zbyt wysokie, więc mało kto może sobie na nie pozwolić. Gdy uda nam się już znaleźć wymarzone cacko z drugiej ręki, to mamy obowiązek zająć się formalnościami.
Brak dostatecznej wiedzy na temat, co czeka nas po zakupie auta znacznie opóźnia moment, gdy siądziemy za kierownicę. Warto więc odpowiednio się przygotować, tak aby wszystko przebiegło bez zarzutu.
Formalności, które musimy załatwić to:
- sporządzenie umowy kupna-sprzedaży,
- zapłata podatku od wzbogacenia się,
- przerejestrowanie samochodu,
- wykupienie polisy OC,
- przegląd techniczny.
Jak widać lista wcale nie jest taka krótka. Musimy również pamiętać o obowiązujących terminach.
Sporządzenie umowy kupna-sprzedaży
Decydując się na zakup pojazdu od osoby prywatnej musimy pamiętać o obowiązku sporządzenia umowy kupna sprzedaży. Istotnym jest, aby zawierała ona wszystkie niezbędne dane, które określone są przez Kodeks Cywilny. Warto wspomnieć, że gotową umowę bez problemu znajdziemy w sieci. Dobrze skorzystać z tego ułatwienia.
Co znajduje się w umowie kupna-sprzedaży? Są to przede wszystkim:
- dane osobowe sprzedającego i kupującego pojazd,
- miejsce oraz data podpisania umowy,
- dane pojazdu (m.in. marka, model, kolor, rok produkcji, pojemność silnika),
- cena samochodu,
- oświadczenie osoby kupującej dotyczące zapoznania się ze stanem technicznym zakupionego auta,
- adnotacja dotycząca daty przekazania pojazdu kupującemu,
- adnotacja określająca, która ze stron ponosi koszty zawarcia umowy,
- czytelne podpisy obu stron transakcji.
Zapłata podatku od wzbogacenia się
Kupując samochód jesteśmy zobowiązani do zapłaty podatku od wzbogacenia. Click To TweetMamy na to dokładnie 14 dni od daty zakupu. Wystarczy jedynie pobrać formularz PCC-3 i wypełnić go zgodnie z instrukcjami. Opłaty dokonujemy w Urzędzie Skarbowym.
Wysokość podatku zależy od wartości samochodu. Jest to 2% od ceny ustalonej w umowie. Z tego względu wiele osób przeprowadza transakcję nieuczciwie. W takiej sytuacji kwota zawarta w umowie jest tylko częścią prawdziwej kwoty do zapłaty. Trzeba jednak pamiętać, że mocno zaniżoną ceną z pewnością zainteresują się urzędnicy. Dodatkowo taka umowa nie chroni w pełni kupującego, gdyż w dalszym ciągu obowiązuje nas kwota zawarta w umowie.
Przerejestrowanie samochodu
Przerejestrowanie samochodu może nastąpić po zapłacie podatku od wzbogacenia się. W pierwszej kolejności musimy udać się do wydziału komunikacji. Należy pamiętać, że musi być on położony w obrębie naszego miejsca zamieszkania.
Do rejestracji pojazdu potrzebna nam umowa kupna-sprzedaży, tablice rejestracyjne pojazdu, dowód rejestracyjny, polisa OC, dowód osobisty oraz karta pojazdu (opcjonalnie).
Wykupienie polisy OC
Dobrze jest, aby w momencie zakupu pojazd miał ważne ubezpieczenie OC. Click To TweetJeśli byłoby inaczej, to najpierw musielibyśmy wykupić polisę, a dopiero później zarejestrować pojazd. W przypadku, gdy ubezpieczenie jest ważne mamy uproszczone zadanie.
Polisa OC przedłuża się automatycznie, jednak musimy pamiętać o tym, aby przepisać ją na siebie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić ubezpieczyciela.
Przegląd techniczny
Zwykle kupując samochód ma on ważny przegląd techniczny, dzięki czemu formalności możemy wykonywać „po kolei”. Na następne badanie techniczne wybierzemy się więc zgodnie z terminem.
Bywa jednak, że badania straciły już swoją ważność. W takim przypadku na stację diagnostyczną będziemy zmuszeni udać się jeszcze przed zarejestrowaniem pojazdu.
Czy załatwienie formalności jest czasochłonne?
Uiszczenie formalności związanych z zakupem samochodu wcale nie musi być trudne. Wystarczy, że będziemy pamiętać o podstawowej kolejności, a nie będziemy odsyłani z jednego miejsca do drugiego. Najwięcej czasu tracimy np. gdy udajemy się zarejestrować pojazd, a nie mamy ważnego przeglądu technicznego. Wszystko może zajmować nam dwa razy więcej czasu.
Warto również pamiętać, że o wiele więcej formalności generuje zakup samochodu z zagranicy.
Wasze ostatnie komentarze