Obliczenie zużycia paliwa w naszym samochodzie wcale nie jest trudną czynnością. Pomimo że wynik, który otrzymujemy jest zwykle uogólniony i sprowadza się do obliczenia zużycia paliwa od jednego tankowania do drugiego, to dzięki takim obliczeniom możemy określić średnie spalanie naszego samochodu i oszacować opłacalność jego eksploatacji, dlatego dziś podpowiemy, jak samemu można obliczyć zużycie paliwa w swoim samochodzie.

Obliczanie zużycia paliwa

Aby zachęcić do kupna samochodu, producenci stosują szereg sztuczek mających na celu zmniejszyć spalanie w nowoczesnych samochodach. Niestety, zdarza się też tak, że niektórzy z nich celowo zaniżają dane o zużyciu paliwa, a stosowane praktyki często bywają nieuczciwe. Potencjalni klienci oczekują, że zakupiony samochód będzie spalał tyle, ile obiecał producent, w efekcie okazuje się, że samochód pali znacznie więcej. Dzieje się tak, dlatego że spalanie podawane przez producenta obliczane jest w określonych i niezmiennych warunkach i dlatego nie zawsze pokrywa się one z rzeczywistością. Między innymi dlatego właśnie warto samodzielnie przeprowadzić obliczenia, które pozwolą w łatwy sposób oszacować średnie spalanie paliwa. W tym celu najlepiej zatankować nasz samochód do “pełna”, wyzerować licznik lub spisać stan licznika zaraz po zatankowaniu. Po przejechaniu co najmniej stu kilometrów (im więcej, tym lepiej, bo wynik będzie wiarygodniejszy) możemy dokonać prostych obliczeń, które opisuje następujący wzór:

wzor zuzycie paliwa

Dzięki prostemu matematycznego rachunkowi możemy otrzymać wynik odpowiadający warunkom, w jakich pomiar był dokonywany. Przykładowo, jeśli zatankowaliśmy 50 litrów i przejedziemy 400 km, to 50 dzielimy przez 400, co nam daje 0,125. Otrzymany wynik mnożymy przez 100. W ten sposób otrzymaliśmy wynik spalania wynoszący 12,5 l na 100 km. Warto pamiętać jednak o tym, że zużycie paliwa w mieście często jest znacznie większe niż w trasie, dlatego w celu uzyskania najbardziej wiarygodnych i miarodajnych wyników najlepiej dokonać dwóch osobnych pomiarów paliwa – w mieście i na trasie, czyli w ruchu pozamiejskim.

Kalkulator spalania paliwa

Alternatywą dla pomiarów spalania wykonanych samodzielnie są kalkulatory spalania powszechnie dostępne w Internecie, które w zasadzie niczym nie różnią się od pomiarów wykonanych samemu. Kalkulator spalania wymaga podania dwóch parametrów – ilości paliwa oraz ilości przejechanych km, a na następnie sam dokonuje obliczeń. Kierowcy, którzy posiadają smartfona z dostępem do Internetu, mogą pobrać również specjalne aplikacje mobilne, które oprócz tego, że pokazują zużycie paliwa dodatkowo pozwalają monitorować koszty zużyte na paliwo i inne wydatki związane z utrzymanie samochodu.

obliczanie zuzycia paliwa 2

Od czego zależy zużycie paliwa?

Masa pojazdu

Masa pojazdu to jeden z głównym czynników mających wpływ na ilość spalanego paliwa. Click To Tweet Samochód, który więcej waży potrzebuje więcej energii uzyskiwanej ze spalania paliwa po to, aby wprawić się w ruch i tym samym spala więcej paliwa. Podobnie sprawa wygląda z pojemnością i mocą silnika – samochody o większej mocy silnika często spalają więcej, ponieważ potrzebują więcej ilości paliwa do pracy.

Styl jazdy

Odpowiednie prowadzenie samochodu może obniżyć zużycie paliwa nawet o 40%, dlatego warto wypracować w sobie nawyk ekonomicznej jazdy, która wcale nie oznacza powolnej jazdy. Ekonomiczna jazda to przede wszystkim płynna i dynamiczna jazda zgodnie z zasadami ecodrivingu. Auto najwięcej paliwa spala podczas gwałtownego przyspieszania i hamowania, dlatego w przypadku jazdy po mieście zużycie paliwa jest z reguły większe.

Ogumienie

Wpływ na zużycie paliwa ma nieprawidłowe ciśnienie w oponach, które nie tylko pogarsza nasze bezpieczeństwo, ale również przyczynia się do zwiększenia zużycia paliwa. Ponadto im większe opony, tym większe opory tarcia i tym samym większe zużycie paliwa, dlatego nie powinno się stosować opon o większym rozmiarze niż ten, który zaleca producent.

obliczanie zuzycia paliwa 3 1024x681

Urządzenia elektryczne

Włączona klimatyzacja zwiększa średnio o 10% zużywanie paliwa. Click To Tweet Podobnie na zużywanie dodatkowych zasobów paliwa wpływa podgrzewanie szyb czy foteli. Nadużywanie działania urządzeń elektrycznych i nieprzemyślane korzystanie z nich (np. jazda z włączoną klimatyzacją i uchylonym oknem) może znacząco zwiększyć wydatki na paliwo.

Płyny eksploatacyjne

Stosowanie odpowiednich płynów eksploatacyjnych i sprawdzonych środków smarnych, na przykład olejów firmy Castrol, tankowanie paliwa na sprawdzonych stacjach zapewni niższe opory tarcia i jednocześnie niższe zużycie paliwa.

Usterki techniczne pojazdu

Do najczęstszych niesprawności, które mogą wpływać na zwiększone zużycie paliwa zalicza się niesprawny układ hamulcowy, źle ustawioną zbieżność i geometrię kół, uszkodzony termostat, nieszczelny układ wydechowy, zabrudzony filtr powietrza, niesprawnie działający układ zapłonowy – np. zużyte świece. Nadmierne spalanie może być również wynikiem zużycia silnika.

Zapisz się do naszego newslettera

Oceń artykuł
[Liczba głosów: 6 Średnia: 2]