Eco-driving, czyli eko jazda pozwala zaoszczędzić nawet do 25% zużywanego paliwa, co w perspektywie długoterminowej pozwala zmniejszyć wydatki na paliwo. Jednak na tym zalety eco-drivingu się nie kończą – oszczędności płyną również z wolniejszego zużycia poszczególnych części samochodu – hamulców, sprzęgła, zawieszenia. Kierowca eko to najczęściej kierowca jeżdżący bezpiecznie, który nie stwarza zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czym jest Eco-driving?

Idea “eco-drivingu” przywędrowała do nas z krajów skandynawskich, gdzie narodziła się ponad 10 lat temu. Obecnie ekonomiczna jazda samochodem zyskuje coraz większą popularność również w Polsce, zwłaszcza teraz, gdy ceny paliw poszybowały w górę. Niektórym eco-driving kojarzy się z powolną jazdą i blokowaniem lewego pasa ruchu. Nic bardziej mylnego. U podstaw “eco drivingu” leży płynna i zrównoważona jazda. Oznacza to, że do celu przyjeżdżamy równie szybko z tym, że z większą ilością paliwa w baku.

Pomimo że współczesne samochody wyposażone są w coraz nowocześniejsze silniki, w dalszym ciągu trzeba lać do nich kolejne porcje paliwa. Benzyna, LPG czy olej to nie tylko wydatek, ale i spora dawka zanieczyszczeń, która ma degradujący wpływ na całe środowisko naturalne. W czasach, w których tak głośno mówi się o zanieczyszczeniach motoryzacyjnych warto mieć na uwadze, że co-driving to kultura jazdy, która sprzyja również ekologii.

jazda eco driving 1 1024x683

Podstawowe zasady Eco-drivingu

Aby jazda samochodem była eko, warto stosować się do kilku podstawowych zasad:

Grunt to prawidłowo rozpocząć jazdę

Jednym z podstawowych nawyków, który musimy wypracować w celu ekonomicznej jazdy to nawyk płynnego ruszania zaraz po przekręceniu kluczyka w stacyjce. Rozgrzewanie silnika przed ruszaniem nie ma sensu, bo nowoczesne samochody przystosowane są do tego, by bez problemu ruszać z miejsca nawet przy bardzo ujemnych temperaturach.

Unikaj gwałtownego hamowania i przyspieszania

W eco-drivingu bardzo ważna jest jazda z względnie stałą prędkością, czyli unikanie niepotrzebnego hamowania oraz nadmiernego przyspieszania. Nie ma sensu ruszać i rozpędzać się do 60 km/h, jeśli zaraz są kolejne światła, które i tak zmienią się na czerwone. Jeśli zbliżamy się do skrzyżowania lub z innych powodów musimy hamować, należy zrobić to z głową, czyli zadbać o prawidłową redukcję biegów. Przemyślana redukcja biegów podczas zwalniania to sposób nie tylko na oszczędzanie paliwa, ale i na przedłużenie żywotności tarcz i klocków hamulcowych.

Zmieniaj biegi

Kolejna bardzo ważną zasadą w eco-drivingu to umiejętnie dobrana zmiana biegów. Click To TweetZaraz po ruszeniu powinno się zmienić bieg z pierwszego na drugi, a trakcie stopniowego przyspieszania należy w miarę możliwości zmieniać bieg na najwyższy. Częstym błędem popełnianym przez wielu kierowców jest jazda na jak najniższych obrotach. Jeśli po wciśnięciu gazu, nasz silnik wpada w drgania, to możemy mieć pewność, że obroty są zbyt niskie, a to nie ma nic wspolnego z ekonomiczną jazdą.

%name

Unikaj zbędnego obciążenia

Zanim przystąpimy do ekologicznej jazdy, warto zajrzeć do bagażnika i wyrzucić z niego wszystko to, co niepotrzebne. Zbędny bagaż niepotrzebnie zwiększy zużycie paliwa, bo im auto jest cięższe, tym więcej pali.

Zadbaj o prawidłowe ciśnienie w oponach

Nieodpowiednie ciśnienie w oponach nie tylko skraca żywotność opon, ale i może być przyczyną zwiększonego zużycia paliwa. Ponadto trzeba pamiętać, aby na wiosnę zmienić nasze “zimówki” na opony letnie. Jazda na oponach zimowych jest bardziej “paliwożerna”.

Korzystaj z klimatyzacji z umiarem

Włączona klimatyzacja podnosi zużycie paliwa nawet do 2l na 100 km, dlatego nie warto włączać klimatyzacji wtedy, gdy jest ona po prostu zbędna, a już przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, aby nie jeździć z włączoną klimatyzacją i uchylonym oknem.

Unikaj krótkich odcinków

Jeśli wybierasz się w krótka trasę, zmień samochód na rower lub wycieczkę pieszo, gdyż jazda na krótkich odcinkach jest po prostu nieopłacalna.

Podstawa to przewidywanie i planowanie

Odpowiednio wypracowana technika jazdy może okazać się niewystarczająca, jeżeli kierowca nie nauczy się obserwować drogi. Przede wszystkim trzeba być maksymalnie skupionym na drodze, czyli patrzeć, planować i przewidywać niezależnie od tego, czy chcemy być eko czy też nie.

Korzyści płynące z Eco-drivingu

To, ile uda nam się zaoszczędzić w ramach ekologicznej jazdy, zależy głównie od tego, jak jeździliśmy do tej pory. Jednak stosowanie się do wyżej wymienionych zasad bez wątpienia pozwoli zaoszczędzić na wydatkach na paliwo, ograniczyć zużycie poszczególnych części, a nawet przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczeń spalinami samochodowymi. Nic zatem dziwnego, że eco-driving jest koncepcją, która wzbudza tak duże zainteresowanie wśród polskich i europejskich kierowców. Zainteresowanie koncepcją eco-drivingu jest tak duże, że powstały nawet specjalne szkolenia z eco-drivingu, podczas których kierowcy mają poznać zasady ekonomicznej jazdy i nauczyć się ich stosować w praktyce.

Zapisz się do naszego newslettera

Oceń artykuł
[Liczba głosów: 1 Średnia: 2]