Finanse to dla każdego kierowcy istotna kwestia – nikt nie chce przepłacać, ani na etapie kupna samochodu, ani później – w trakcie eksploatacji pojazdu. Co zatem zrobić, aby auto było dla nas udogodnieniem, a nie drogim luksusem okupionym rozmaitymi wyrzeczeniami? Pierwszym krokiem do oszczędności będzie wybór modelu, który jest tani w eksploatacji. Poniżej przedstawiamy subiektywny przegląd aut, które naszym zdaniem sprzyjają zawartości portfela.

Samochody wykorzystane do zestawienia

Zastanawiasz się, jakie modele omawiamy w naszym zestawieniu? Wybraliśmy je ze względu na cenę fabrycznie nowego pojazdu oraz koszty eksploatacje (średnie miesięczne oraz szacunkową opłatę za przejechanie 1 km). Na naszej liście znajdziesz modele takie jak:

  • Łada Priora 2171,
  • Honda Insight,
  • Dacia Logan MCV,
  • Opel Astra,
  • Renault Kangoo,
  • Fiat Doblo.

Łada Priora 2171

Rosyjska Łada Priora to samochód zapewne nieznany polskim kierowcom. To pojazd klasy średniej uważany za jedno z najtańszych w eksploatacji aut. Samochód wyposażony jest w instalację gazu płynnego LPG. Pojazd w wersji 1.6 16V kosztuje w salonie blisko 48 tys., zatem cena fabrycznie nowego samochodu. Szacunkowo średni miesięczny koszt utrzymania właśnie tego modelu to około 400 zł, czyli w przeliczeniu 1570 zł. Jeden kilometr jazdy rosyjskim samochodem wyniesie nas jedyne 1,27 zł.

Honda Insight

To najdroższy samochód w przedstawianym przez nas zestawieniu. Jego wysoką cenę rekompensuje jednak niski koszt utrzymania pojazdu. Honda Insight w wersji Elegance z 2010 roku (wyposażona w układ IMA CTV 1,3) kosztuje 81 800 zł ( z taką cena możemy się spotkać w polskim salonie koncernu azjatyckiego). Wersja standardowa samochodu to nieco mniejszy koszt – za takie auto zapłacimy o 5 tysięcy złotych mniej. Warto podkreślić, że niemałe pieniądze, jakie wydamy na pojazd, powinny się zwrócić dość szybko – już po kilku latach. Koszt utrzymania pojazdu to w skali miesiąca 1720 złotych. Szacunkowo jeden przejechany kilometr kosztuje właściciela pojazdu około 1,42 zł.

Dacia Logan MCV

Dacia Logan MCV to model samochodu posiadający niewielki silnik – o pojemności 1,4 l oraz mocy 75 koni mechanicznych. W związku z tymi parametrami eksploatacja pojazdu jest dość tania. Dodatkowo korzystna jest cena fabrycznie nowego auta – za Dacię Logan MCV z salonu zapłacimy około 31 tysięcy złotych w  wersji podstawowej. Eksploatacja tego modelu pojazdu wyniesie nas z kolei miesięcznie około 1600 zł. Przejechanie jednego kilometra będzie z kolei wydatkiem szacowanym na 1,28 zł.

najtansze samochody eksploatacja 2

Opel Astra

Opel Astra jest modelem wyjątkowo popularnym na polskim rynku. Szczególnie często kierowcy decydują się na wersję 1.3 CDTI ecoFlex Selection DPF. Starsze generacje tego modelu samochodu także spotykane są na polskich drogach. Fabrycznie nowy Opel Astra to wydatek rzędu 76 tysięcy złotych. Za miesiąc jazdy tym autem będziemy płacić średnio 1736 zł. Jeden przejechany kilometr sprawi zaś, że z naszego konta ubędzie około 1,44 zł.

Renault Kangoo

Renault Kangoo popularnie nazywany jest ,,kangurkiem”. To idealny samochód dla małych przedsiębiorców, rodzin z dziećmi czy osób zajmujących się przewozem towarów o stosunkowo niewielkich gabarytach. Najpopularniejszą wersją tego samochodu, szczególnie często wybieraną przez zmotoryzowanych, jest Renault Kangoo dCi 75 FAP Authentique. Zaletami tego modelu auta jest dość spora przestrzeń ładunkowa, ciekawy design a co najważniejsze – bardzo oszczędny silnik. Za całkowicie nowy egzemplarz z autoryzowanego salonu zapłacimy 64 tysiące złotych. Miesiąc jazdy tym niemałym samochodem to z kolei średni koszt 1730 zł. Przejazd na dystansie 1 km uszczupli nasz portfel o około 1,43 zł.

Fiat Doblo

To samochód o najmocniejszym silniku ze wszystkich wymienionych w naszym zestawieniu. Jednostka napędowa tego modelu jest w stanie wygenerować moc blisko 120 koni mechanicznych. Cena fabrycznie nowego samochodu jest średnia – wynosi około 50 tys. zł. Miesiąc poruszania się Fiatem Doblo kosztuje 1740 zł. Przejechanie jednego kilometra to wydatek około 1,44 zł.

Zapisz się do naszego newslettera

Oceń artykuł
[Liczba głosów: 0 Średnia: 0]