Opony samochodowe to element, który jest mocno eksploatowany ze względu na bezpośredni kontakt z nawierzchnią. Z tego powodu warto jest o nie regularnie dbać po to, aby przedłużyć ich żywotność, a sobie zapewnić bezpieczeństwo i mobilność. Jaka zatem dbać o opony? Pomogą w tym specjalne środki do pielęgnacji opon.
Środki do pielęgnacji opon
Nawet najbardziej zadbane auto nie będzie dobrze wyglądać, jeżeli zapomnimy o systematycznej pielęgnacji opon. Jednak wygląd to nie jedyny powód, dla którego należy pielęgnować opony. Ich stan wpływa również na bezpieczeństwo jazdy i trwałość. Wśród bogatej oferty kosmetyków samochodowych znajdziemy również takie, które są dedykowane gumie opon. Są to preparaty, które nie tylko myją, ale również zabezpieczają ogumienie, dlatego tak ważne jest ich zastosowanie.
Pielęgnacja opony obejmuje dwa etapy - czyszczenie i jej zabezpieczenie. Click To Tweet Do każdej z tych czynności dedykowane są inne środki. Preparaty do czyszczenia mają za zadanie przede wszystkim oczyścić gumową powierzchnię z brudu i zanieczyszczeń. Natomiast zadaniem preparatów konserwujących jest zabezpieczenie gumy przed pękaniem i wysychaniem. Aby dobrze zakonserwować oponę, warto wybierać takie środki, które w składzie posiadają dodatki polimerów silikonu. Polimery silikonu skutecznie wnikają w strukturę opony, tworząc warstwę chroniącą przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, zmatowieniem, wyblaknięciem i powstawaniem mikropęknięć. W zależności od naszych indywidualnych preferencji możemy kupić preparaty do pielęgnacji opon w sprayu, w płynie, w żelu albo pod postacią pianki – wybór zależy do nas.
Zarówno w sezonie letnim, jak i w okresie zimowym opony narażone są na szkodliwe czynniki zewnętrzne i negatywne warunki atmosferyczne. Z tego względu specjalnych środków do pielęgnacji opon powinniśmy używać przez cały rok.
Czyszczenie felg
Jeżeli już zabieramy się za czyszczenie opon, nie możemy zapominać o felgach. Felgi możemy opłukać z brudu myjką ciśnieniową. Z kolei do mycia felg najlepiej wybierać preparaty delikatne, które ich nie uszkodzą. Felgi chromowane zaleca się dodatkowo zabezpieczyć odpowiednią pastą.
Ciśnienie powietrza w oponach
Musimy pamiętać, że poza czyszczeniem i konserwacją opon, bardzo ważne jest regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach i mierzenie głębokości bieżnika. Nieprawidłowe ciśnienie w oponach to większa szansa na utratę panowania nad pojazdem oraz szybsze zużycie opon. Ciśnienie w oponach powinno sprawdzać się minimum raz w miesiącu oraz przed każdą dalszą podróżą. Najprostszym sposobem na sprawdzanie ciśnienia w oponach jest użycie ciśnieniomierza. Wystarczy przyłożyć ciśnienie do wentyla i odczytać wynik. W razie stwierdzenie zbyt niskiego ciśnienia w oponie najlepiej od razu skierować się na stację benzynową, gdzie prawie zawsze dostępny jest kompresor, za pomocą którego wyrównany ciśnienie. Pamiętajmy, że ciśnienie mierzy się na zimnych oponach. Jeżeli ciśnienie mierzone jest na rozgrzanych oponach, do wyniku należy dodać 0,3 bara, czyli 4,35 psi.
Regularne mierzenie głębokości bieżnika
Kontroli podlega również regularne sprawdzanie stanu bieżnika opon. Click To Tweet Wyeliminuje to przykre niespodzianki podczas jazdy i zagwarantuje maksymalną przyczepność. Opony należy wymieniać w momencie, gdy głębokość rowków bieżnika osiągnie 1,6 mm. Warto dodać, że osoby, które nie przestrzegają tego przepisu, narażają się na mandat w wysokości od 20 do 500 zł oraz odebranie dowodu rejestracyjnego. Znacznik zużycia najczęściej umieszczony jest na bieżniku. W tym celu należy na oponie poszukać jednego z następujących oznaczeń:
- Skrót TWI,
- Trójkąt,
- Logo marki.
Niektóre marki posiadają znaczniki częściowego zużycia. Ich starcie oznacza, że opona nie oferuje już optymalnych osiągów na mokrej nawierzchni. Jeszcze w innych oponach umieszcza się cyfrowy znacznik zużycia. Cyfry wskazują głębokość bieżnika i ścierają się w miarę zużycia opony.
Wasze ostatnie komentarze