Pierwsza połowa br. upływa pod znakiem rosnących cen paliw. Taka sytuacja może się nawet utrzymać do połowy roku. Podwyżki cen paliwa w porównaniu z ubiegłym rokiem wyniosły średnio od 4 do 15 groszy na litrze. Dlaczego ceny paliw rosną i co zatem wpływa na jej ostateczną cenę?

Co wpływa na cenę paliwa?

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez specjalistów z PKN Orlen cena oleju napędowego i benzyny jest zdeterminowana przez kilka czynników, do których zaliczyć trzeba:

  • wzrost ceny ropy naftowej,
  • osłabienie złotego wobec dolara,
  • wzrost podatków.

Dostarczaniem paliwa trudzą się rafinerie. Oznacza to, że znaczny procent cen paliwa determinuje cena ropy naftowej w rafineriach. Rafinerii w Polsce jest kilka, różne stacje kupują u różnych dostawców, a średnie ceny paliwa zmieniają się codziennie. W ostatnim czasie ceny ropy naftowej na światowych rynkach wyraźnie wzrosły. W konsekwencji wzrost ceny ropy przełożył się na wyższe (średnio 20-30%) ceny paliw na rynkach europejskich. Jak podają źródła, w tym roku (kwiecień 2018 r.) ceny ropy naftowej osiągnęły najwyższy poziom od listopada 2014 roku.

W kierunku podwyżek paliwa oddziałuje też drożejący dolar amerykański, która umacnia swoją pozycję wobec złotego. Cena ropy naftowej maleje w momencie, gdy spada wartość dolara na międzynarodowych rynkach walutowych. Wartość i pozycja dolara ma szczególne znaczenie, bo to właśnie w dolarach amerykańskich przeprowadzane są wszystkie transakcje na rynkach ropy naftowej. Jeśli polski złoty umacnia swoją pozycję, ropa naftowa będzie tańsza w przeliczeniu na złotówki, niż w odwrotnej sytuacji, gdy amerykańska waluta idzie w górę i staje się rekordowo mocna. Jednak takie chwilowe wahania kursu dolara wobec złotówki w zasadzie nie przekładają się w dużym stopniu na ceny paliw na stacjach benzynowych, ponieważ kontrakty na surowce są podpisywane z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem i to po uśrednionej cenie dolara amerykańskiego.

Paliwo na każdej stacji może kosztować mniej lub więcej – myli się jednak ten, kto uważa, że za ceny paliwa odpowiedzialny są sprzedawcy. Zysk dla właściciela to zaledwie 3-5% z całości, co jest wartością stosunkowo niewielką.

paliwo samochodowe wzrost cen 1

Podatki a cena paliwa?

Paliwa sprzedawane w Polsce zawierają trzy rodzaje podatków - VAT, akcyzę, opłatę paliwową. Click To TweetZarówno Pb98, jak i Pb95 oraz olej napędowy opodatkowane są podatkiem VAT w wysokości 23%. Przy uwzględnieniu końcowej ceny paliwa akcyza ma swój bardzo wysoki udział (w przypadku paliwa Pb95 jest to koło 35%). Akcyza naliczana jest za 1 metr sześcienny i w zależności od rodzaju paliwa przyjmuje różne wartości. Przykładowo dla benzyny PB95 i Pb98 to około 1540 zł, a dla oleju napędowego to 1170 zł. Kolejną składową jest tzw. opłata paliwowa, która z reguły przyczynia się do wzrostu ceny paliwa. Stanowi ona jednak jedynie 3% ceny paliwa.

Ile kosztuje paliwo?

Średnie detaliczne ceny paliw w okresie 23-30 kwietnia 2018 r. wynoszą:

Pb98 5,05-5,15 zł/l
Pb95 4,73-4,84 zł/l
ON 4,66-4,76 zł/l
LPG 2,00-2,07 zł/l

Zródło: e.petrol.pl

Wszystko wskazuje na to, że przed majowym weekendem ceny paliwa będą rosły. Wyższe niż przed rokiem będą ceny benzyny o około 10 gr/l, a oleju napędowego około 20 gr/l. Ceny LGP utrzymują się na stosunkowo zbliżonym poziomie.

Warto również dodać, że ceny paliw na stacjach benzynowych ustalane są w korespondencji z aktualnym popytem na paliwo, dlatego można zaobserwować, że w okresie wakacyjnym lub przed długimi weekendami, kiedy ludzie częściej wyjeżdżają, ceny paliw są wyższe niż wiosną czy jesienią.

Zapisz się do naszego newslettera

Oceń artykuł
[Liczba głosów: 0 Średnia: 0]