Ekonomiczna jazda samochodem, czyli tzw. eco-driving polega na takim prowadzeniu samochodu, aby spalał on jak najmniej paliwa. Innymi słowy, chodzi o to, aby poruszać się po drodze płynnie i unikać zbędnego przyspieszania i hamowania, bo dzięki temu możemy zaoszczędzić od 5 do nawet 25% zużywanego paliwa. Jednak ekonomiczna jazda samochodem to nie tylko sposób, w jaki prowadzimy auto, ale również odpowiednie przygotowanie pojazdu i jego sprawność. Zasady eco-drivingu są łatwe do przyswojenia i stosowania w życiu codziennym. Każdy może nauczyć się ekonomicznej jazdy bez względu na to, jaki model samochodu posiada.

Jak zmniejszyć zużycie paliwa dzięki oponom?

Do uruchomienia każdego pojazdu potrzeba energii, która pochodzi z paliwa. Toczącej się oponie towarzyszy tzw. zjawisko histerezy, czyli utraty energii w wyniku uginania się opony, czego efektem są tzw. opory toczenia. Im histereza jest większa, tym większe są opory toczenia i poziom spalania.

Wpływ na opory toczenia ma:

  • ciśnienie w ogumieniu,
  • szerokość opon,
  • bieżnik opon,
  • dopasowanie opon do warunków jazdy (opony letnie i opony zimowe).

Największy wpływ na zużycie paliwa w przypadku opon ma ciśnienie ogumienia. Click To Tweet Podróżowanie w oponach o niewłaściwym ciśnieniu powoduje, że zwiększają się opory toczenia, co w efekcie prowadzi do zwiększonego zużycia paliwa nawet o kilkanaście procent. Aby zapobiec niepotrzebnym wydatkom na paliwo, należy regularnie kontrolować ciśnienie w oponach, tym bardziej że to nic nie kosztuje.

Szerokość opon to kolejny parametr wpływający na zużycie paliwa. Generalnie im szersze opony, tym większe opory toczenia i jednocześnie także spalanie. Przy wyborze właściwych opon najlepiej postawić na te, które zaleca producent.

Bieżnik opon ma aż 60-procentowy udział w oporach toczenia. Zarówno jego kształt, rzeźba oraz zastosowane materiały mają istotny wpływ na poziom spalania. Jednym z najważniejszych elementów związanych z obniżeniem oporów toczenia są odpowiednie mieszanki gumowe (m.in. zastosowane polimery, wypełniacze i czynnik wulkanizujący). Obecnie laboratoria pracujące nad nowymi oponami, dokładają wszelkich starań, by stworzyć jak najbardziej wydajne mieszanki gumowe o lepszych parametrach, które będą ukierunkowane na oszczędność paliwa. Opony o bieżniku, który pozwala choć w niewielkim stopniu ograniczyć zużycie paliwa nazwane są eco-oponami i stają się coraz bardziej popularne w Polsce.

Opony zimowe ze względu na większą liczbę lameli i inną mieszankę gumy mają większe opory toczenia, dlatego zawsze po sezonie zimowym należy pamiętać o ich wymianie.

zasady ekonomicznej jazdy 3

Jak jeździć, by oszczędzić paliwo?

Styl jazdy to jeden z kluczowych elementów, który wpływa na zużycie paliwa. Click To Tweet Odpowiedni styl jazdy, czyli zgodny z zasadami eco-drivingu pozwala zaoszczędzić znaczną ilość paliwa, co przekłada się na wymierne korzyści materialne dla kierowcy. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby podczas jazdy utrzymywać silnik na takich obrotach, przy których auto spala najmniej paliwa. Chodzi o to, aby przy odpowiednim zakresie obrotów zmienić bieg. Zmiana biegów na wyższy powinna odbywać się w momencie możliwie niskiej prędkości obrotowej silnika. Jazda na niskich obrotach nie tylko wpływa na poziom spalania, ale również ogranicza emisję szkodliwych substancji wydobywających się z rury wydechowej.

Nie jest tajemnicą, że każdy samochód spala najwięcej podczas gwałtownego hamowania i przyspieszania, czyli tzw. rwanej jazdy. Jak mało efektywna może być jazda widoczne jest głównie w miastach przy dużym natężeniu ruchu, kiedy kierowcy naprzemiennie przyspieszają i hamują.

Podczas zwalnia warto pamiętać o tym, by zawsze hamować silnikiem. Oznacza to, by przy dojeżdzaniu do świateł zawsze zredukować bieg i stopniowo puszczać sprzęgło. Przy hamowaniu silnikiem nie pracują wtryskiwacze, dzięki czemu można zaobserwować zmniejszenie zużycia paliwa w porównaniu do tradycyjnego hamowania.

zasady ekonomicznej jazdy

Jak zmierzyć zużycie paliwa?

Aby na bieżąco kontrolować, czy eko jazda przynosi pożądane efekty, warto zacząć samodzielnie obliczać zużycie paliwa. Wbrew pozorom nie jest to trudna czynność. Spalanie paliwa można obliczyć korzystając z prostego wzoru matematycznego. Zanim jednak przystąpimy do pomiaru, należy udać się na stację i zatankować samochód do pełna, a następnie wyzerować licznik lub spisać stan licznika tuż po wyzerowaniu. Aby test był jak najbardziej miarodajny należy przejechać co najmniej 100 km lub więcej. Przed kolejnym tankowaniem koniecznie należy spisać liczbę przejechanych kilometrów i można przystąpić do obliczeń. Najprostszym sposobem na obliczenie zużycia paliwa będzie podzielenie ilość zatankowanego paliwa przez ilość przejechanych km. Wynik, który otrzymamy należy następnie pomnożyć przez 100 i w ten sposób otrzymamy przybliżoną wartość spalania.

Zapisz się do naszego newslettera

Oceń artykuł
[Liczba głosów: 0 Średnia: 0]