Paliwa w Polsce nie należą do najtańszych, dlatego nikogo nie dziwi fakt, że prawie każdy kierowca zastanawia się nad tym, co zrobić, aby auto zużywało jak najmniej paliwa. Często zdarza się, że spalanie paliwa nieoczekiwanie wzrasta pod wpływem codziennej eksploatacji, a my nie wiemy, dlaczego tak się dzieje. Podpowiadamy, co może być jedną z głównych przyczyn zwiększonego spalania oraz jak ograniczyć zużywanie paliwa.

Wpływ opon na zużycie paliwa

Efektywność paliwowa samochodu zależy od kilku czynników, ale jednym z najważniejszych są właściwości opon. Opony mogą odpowiadać za ok. 20-30 procent zużywanego w trakcie jazdy paliwa. Na każdy poruszający się pojazd działają siły oporu, które informują o tym, jak silne tarcie występuje pomiędzy powierzchnią kół a podłożem. Największy wpływ na opór toczenia mają zatem same opony. Opór toczenia zależy od kilku czynników, do których zalicza się m.in. budowę opony, jej ciśnienie, stan techniczny i warunki, w jakich opony są używane. Im opór toczenia jest niższy, tym samochód zużywa mniejsze ilości paliwa.

Budowa opony

Budowa opony ma niebagatelny wpływ na spalanie naszego samochodu. Click To Tweet Głównym elementem budowy każdej opony jest bieżnik, który podczas jazdy styka się bezpośrednio z jezdnią. Bieżnik ogumienia odpowiada za zapewnienie odpowiedniej przyczepności oraz odgrywa istotną rolę w oporach toczenia. Kształt oraz rodzaj bieżnika ma zatem wpływ na zużywanie paliwa. Im cieńszy bieżnik, tym mniejsze opory toczenia, dlatego też opony zimowe, które najczęściej są grubsze niż opony letnie, mogą odpowiadać za większe spalanie paliwa.

opony samochodowe rola oszczedzanie paliwa 2

Ciśnienie w oponach a spalanie

Większość mechaników samochodowych jednogłośnie twierdzi, że to ciśnienie w oponach w największym stopniu wpływa na zużycie paliwa. Im mniejsze ciśnienie w oponach, tym spalanie samochodu będzie większe, a co gorsza, jazda na niedopompowanych oponach zagraża naszemu bezpieczeństwu. Zatem wybierając się w trasę, koniecznie trzeba pamiętać o tym, aby kontrolować ciśnienie tak, by nie odbiegało ono od tego zalecanego przez producenta opon. Utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia w oponach pozwala na zmniejszenie oporów toczenia, a to zaś gwarantuje spadek spalania w granicach między 0,3-0,5 procent. Niby niedużo, ale przecież pompowanie opon w samochodzie nic nas nie kosztuje.

Prawidłowa geometria kół i jej wpływ na zużycie paliwa

Geometria kół, czyli odpowiednie ustawienie kół w aucie to kolejny element, który ma wpływ na oszczędność paliwa. Przez złą geometrię kół, w tym źle ustawioną zbieżność, opony szybciej i nierównomiernie się zużywają, co w efekcie prowadzi nie tylko do szybszego zużywania paliwa, ale i gorszej przyczepności opon do nawierzchni. Geometrię kół najlepiej skorygować w warsztacie, który wyposażony jest w profesjonalny sprzęt do komputerowego ustawiania geometrii.

opony samochodowe rola oszczedzanie paliwa 3

Eco opony

Producenci opon ekologicznych gwarantują, że mają one zapewnić mniejszy poziom zużywania paliwa. Click To Tweet I jest to prawda, a dzieje się tak dlatego, że ten typ opon jest zdecydowanie lżejszy i węższy od opon tradycyjnych. Niestety to tylko jedna strona medalu, ponieważ główną wadą opon eko jest fakt, że spada przyczepność auta, co z kolei wydłuża drogę hamowania. Opony eko są zatem mniej bezpieczne niż tradycyjne opony dostępne na rynku w podobnym przedziale cenowym. Z racji tego, że są one dość wąskie, a ich bieżnik posiada umiarkowaną rzeźbę polecane są głównie do spokojnej jazdy po mieście.

opony samochodowe rola oszczedzanie paliwa 4

Sposób eksploatacja samochodu

Warto zdać sobie sprawę również z tego, że sposób jazdy kierowcy ma istotny wpływ na to, jak często będziemy tankować samochód. Kierowcy z “ciężką nogą” na pewno nie mają, co liczyć na duże oszczędności paliwa, bo tylko płynna i dynamiczna jazda pozwoli znacząco obniżyć zużywanie paliwa. Jeśli chodzi o warunki zewnętrze, które nie są zależne od kierowcy, warto dodać, że większa temperatura otoczenia zmniejsza opory ciśnienia, dlatego latem można zaobserwować mniejsze zużywanie paliwa niż zimą.

Klasyfikacja opon ze względu na oszczędność paliwa

Opony paliwooszczędne to takie, które można wprawić w ruch mniejszym nakładem energii, co przekłada się na zmniejszone zużycie paliwa. Oszczędność paliwa określana jest w skali od A (kolor zielony) do G (kolor czerwony), gdzie klasa A jest klasą najbardziej oszczędna, z kolei klasa G to najniższa klasa oszczędności paliwa. Klasy D się nie stosuje. Różnica pomiędzy najniższą, a najwyższą klasą efektywności energetycznej przekłada się na mniejsze zużycie paliwa. Przyjmując średnie spalanie 8l/100 km i cenę paliwa wynosząca średnio 4 zł za litr, każde 1000 przejechanych kilometrów to około 6 litrów paliwa mniej.

Jak widać zużycie paliwa może być zależne od opon, a odpowiednio dobrana opona to taka, która z jednej strony gwarantuje odpowiednią przyczepność, z drugiej zaś wywołuje niskie opory toczenia. Nowoczesne opony dążą do realizacji tych dwóch założeń jednocześnie. To od składu mieszanki gumowej i jej grubości zależy finalna jakość produktu. Stosowanie nowoczesnych materiałów mających wpływ na zmniejszenie oporów tarcia, jak w przypadku opon o niskim oporze toczenia, ma wpływ na ograniczenie zużywania paliwa.

Zapisz się do naszego newslettera

Oceń artykuł
[Liczba głosów: 0 Średnia: 0]