Czy lepiej jest poruszać się po mieście własnym samochodem, czy wsiąść do taksówki? Wszystko zależy od okoliczności. Na co dzień dojeżdżając do pracy, wolimy wsiąść we własne auto, ale już wracając późno po imprezie czy weselu, taksówka okazuje się niezastąpionym środkiem transportu.

Zalety i wady posiadania własnego samochodu

Dzięki posiadaniu własnego samochodu jesteśmy niezależni względem zbiorowych środków transportu publicznego oraz taksówek czy przewozu osób. Możemy w dowolnej chwili uruchomić auto i ruszyć nim w wybranym kierunku. Musimy jedynie posiadać prawo jazdy i paliwo w baku. Nie stoimy nigdzie na przystankach, możemy szybko przemieszczać się z miejsca na miejsce i nie ogranicza nas żaden rozkład jazdy.

Wadą posiadania własnego samochodu jest konieczność utrzymywania go, co wiąże się z opłacaniem:

 • obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (polisa OC),
 • fakultatywnych ubezpieczeń dodatkowych (AC, NNW, Assistance i inne),
 • przeglądu technicznego pojazdu (raz na rok),
 • przeglądu instalacji LPG (w przypadku samochodów na gaz),
 • wymiany filtrów eksploatacyjnych (oleju silnikowego, płynu hamulcowego, płynu w chłodnicy itp.),
 • wymiany zużytych części i elementów pojazdu.

Stale kierowca musi kupować benzynę, co przekłada się na obowiązkowe koszty komfortu posiadania swojego samochodu.

Koszt przejazdu własnym samochodem

Ile kosztuje jazda własnym samochodem? Click To Tweet

Sprawdźmy to na przykładzie lokalnych połączeń w dużych miastach. Przyjmujemy, że samochód pali 8 litrów ropy na 100 km, a ropa kosztuje 4,40 zł za litr:

 1. Trasa z al. Marszałkowskiej 3 na Francuską 35 w Warszawie – 4,5 km koszt 1,58 zł.
 2. Trasa z al. Marszałkowskiej 3 na ul. Ruczaj 35 w Warszawie – 11,2 km koszt 3,94 zł.
 3. Trasa z ul. Kasprowicza 3 (Bielany) na ul. Ruczaj 35 (Wilanów) w Warszawie – 21,9 km koszt 7,71 zł.
 4. Trasa z ul. Józefa Wybickiego 4 na ul. Krakowską 24 w Krakowie – 4,9 km koszt 1,73 zł.
 5. Trasa z Kopca Kościuszki, al. Waszyngtona 1 do TAURON Arena Kraków, Stanisława Lema 7 w Krakowie – 12,3 km koszt 4,33 zł.

Przejazd własnym samochodem kosztuje stosunkowo mniej niż taksówką, ale nie należy zapominać o tym, że kierowca płaci nie tylko za benzynę, ale również za ubezpieczenia, przeglądy, części i materiały eksploatacyjne. Samo paliwo to tylko część ponoszonych przez niego kosztów.

Dlaczego taksówki są coraz popularniejsze?

Rosnąca popularność taksówek wynika z chęci zapewnienia sobie komfortu przez mieszkańców dużych miast, gdzie istnieje najwięcej tego typu pojazdów. Taksówkarze wprowadzają coraz częściej płatność kartą, dzięki czemu można zapłacić za kurs nawet bez gotówki. Taksówki są powszechnie dostępne i mogą korzystać z buspasów, czyli specjalnie wyznaczonych dla pojazdów komunikacji miejskiej pasów jazdy (m.in. w Gdyni czy we Wrocławiu), dzięki czemu łatwo pokonują nawet najbardziej zakorkowane miejsca w centrum. Być może w przyszłości pojawią się na polskich ulicach także „taxipasy”.

taxi2

Wystarczy zadzwonić po taksówkę, aby stawiła się ona pod wskazany adres w kilka minut. W wielu korporacjach taksówkarskich istnieje też opcja zamawiania pojazdu przez internet.

taxi3

Od czego uzależniony jest koszt przejazdu taksówką?

Koszt przejazdu taksówką jest uzależniony od wysokości opłaty początkowej, strefy, w której porusza się taksówka oraz długości przebytej trasy. Inna taryfa cenowa obowiązuje w dni powszednie, a inna w weekendy i w święta. Dla przykładu w icartaxi obowiązują następujące opłaty:

 • początkowa za wynajęcie taksówki i przejazd pierwszego odcinka – 6 zł,
 • taryfa I – opłata za przejazd 1 km w dni powszechnie, w niedziele i w święta przez 24 godziny na dobę, w obrębie administracyjnych Krakowa – 1,98 zł za km,
 • Taryfa III – opłata za przejazd 1 km stosowana w dni powszednie oraz niedzielę i święta przez 24/h poza granicami administracyjnymi Krakowa – 2,98 zł za km.

Klient nie płaci za postój taksówki związany z ruchem miejskim, czyli np. za korki.

Przykładowo przy zamawianiu taksówki w Krakowie na ulicy Józefa Wybickiego 4 i kursie na ul. Krakowską 24 w Krakowie, gdzie trasa ciągnie się przez 4,9 km, opłata za taksówkę wyniesie 15 zł. Jadąc z Kopca Kościuszki, al. Waszyngtona 1 do TAURON Arena Kraków, Stanisława Lema 7 w Krakowie zapłacimy za trasę liczącą 12,3 km około 30-31 zł.

Popularne sieci taksówek

W każdym większym mieście działają korporacje taksówkarskie. Różnią się one między sobą m.in. opłatą początkową czy ceną za 1 km. Wśród najbardziej znanych sieci taksówek trzeba wymienić (ceny na przykładzie Krakowa):

 • iCar – największa sieć taksówkarska w Krakowie, która działa również w Tarnowie, Sosnowcu, Jaworznie i w Bielsku-Białej. Nie ma podwyższonych opłat za kursy nocne oraz w niedziele i święta. 6 zł opłaty początkowej, 1,98 zł za km w Taryfie 1 i 2.
 • MyTaxi – platforma służąca do zamawiania taksówek przez aplikację na smartfona. Działa na terenie wielu miast w całej Polsce. 8 zł opłaty początkowej, od 1,80 do 2,30 zł za km w Taryfie 1 i 2.
 • ITaxi – internetowa platforma taxi, łącząca pasażera z licencjonowanymi taksówkarzami w kraju. Działa na terenie ponad 150 miast w Polsce. Każda taksówka ma własny cennik, a klient w aplikacji iTaxi może się z nim zapoznać. Opłata jest dostępna w aplikacji pasażera.
 • EcoTaxi – projekt eko taksówek zorganizowany został przez firmę CFM Consulting we współpracy z partnerem Velotaxi z Niemiec. EcoTaxi dysponuje ekologicznymi pojazdami, które najczęściej można zobaczyć w ścisłym centrum Krakowa. 7 zł opłaty początkowej, 1,60 zł za km w Taryfie 1 oraz 1,90 zł za km w Taryfie 2.
 • MegaTaxi – marka stanowi własność Przedsiębiorstwa Usług Transportowych „Taxi-Driver” s.c. Piotr Wąsiel Edward Cora. Założono je w 1992 roku i od tego czasu oferuje mieszkańcom Krakowa i okolic tanie usługi transportowe. 6 zł opłaty początkowej, 1,80 zł za km w Taryfie 1 oraz 2 zł za km w Taryfie 2.

Porównanie własnego samochodu i taksówki

Co jest lepsze: poruszanie się w mieście własnym samochodem, czy może taksówką? Koszty w przypadku różnych dystansów i poziomu spalania benzyny, diesla lub gazu LPG przedstawiają się następująco:

 • Przejazd na trasie liczącej 10 km samochodem osobowym z LPG – koszt około 2,20 zł (spalanie 10l/100 km, 1 litr LPG = 2,20 zł), samochodem diesel koszt około 3,50 zł (spalanie 8l/100 km, 1 litr diesel = 4,40 zł), samochodem benzynowym koszt 4,14 zł (spalanie 9l/100 km, 1 litr Pb 95 = 4,60 zł).
 • Przejazd taksówką (iCar) w Krakowie na trasie liczącej 10 km = koszt 25 zł.

Porównanie samych kosztów przejazdu swoim samochodem a taksówką wskazuje na korzyść własnego auta. Niemniej właściciele pojazdów mechanicznych ponoszą koszty eksploatacyjne, niezbędnych napraw i wymiany zużytych podzespołów, koszty ubezpieczeń czy utraty wartości pojazdu. Czasem muszą płacić dodatkowo za wynajem garażu oraz za postoje na płatnych parkingach w mieście. W efekcie taksówka może wypaść znacznie korzystniej cenowo, o ile weźmiemy pod uwagę wszystkie opłaty związane z posiadaniem auta.

Zapisz się do naszego newslettera

Oceń artykuł
[Liczba głosów: 3 Średnia: 1]